Ekologiška stogo danga: draugiška ir Jums, ir gamtai

ekologiska stogo dangaVis daugiau girdint apie globalinį žemės atšilimą, besaikį gamtos išteklių naudojimą, žmonės susimąsto apie ekologiją. Statant namus naudojama daug įvairių resursų, ir vis dažniau girdima, jog kai kurios iki šiol statybose naudotos medžiagos yra ar gali būti kenksmingos žmonių sveikatai. Besirūpindami savo sveikata žmonės renkasi ekologiškas statybines medžiagas, o stogas juk yra viena svarbiausių namo dalių, kuri turi būti ilgaamžė ir patvari. Apie kokias natūralias stogo dangas verta pagalvoti prieš dengiant stogą?

Čerpių stogų dangos yra vienos ilgaamžiškiausių ir kokybiškiausių dangų, kurių eksploatacijos laikas siekia net iki 80 ar daugiau metų. Jų priežiūrai nereikia skirti ypatingo dėmesio, tereikia pakeisti iškritusias čerpes ir perdažyti, jeigu spalva bėgant laikui išbluko ir Jūsų nebetenkina. Senamiesčiuose galime rasti namų, kurių stogus daugiau nei šimtą metų dengia ši danga. Yra dvi ekologiškų čerpių dangų rūšys: medinės bei keraminės čerpės. Keraminės čerpės yra žmogui ir aplinkai nekenksminga stogo danga, nes jos gamybai naudojamos tik iš karjero iškastos natūralios medžiagos: molis ir kalkakmenis. Jos nedegios, nepraleidžia triukšmo, galima naudoti tiek naujo stogo dengimui, tiek senojo restauravimui. Galima pasirinkti įvairių gamtos spalvų čerpes, kas leis sukurti norimą galutinį eksterjero vaizdą. Gausus keraminių čerpių stilių ir raštų asortimentas, suteikia galimybę sukurti trokštamą paprastą ar prabangų galutinį rezultatą. Tačiau net ir paprasčiausias šių čerpių stogas visada atrodys elegantiškai ir žaviai.

Medinių čerpių stogo danga dar kitaip vadinama gontais. Kadangi medienai būdinga šiek tiek plėstis ir susitraukti, todėl stogą dengiant šia danga tarp čerpių paliekami nedideli tarpeliai. Ši danga net ir lyjant lietui ar esant stipriam vėjui nekelia jokio triukšmo, kas būdinga kitoms, plieninėms ar skardinėms stogo dangoms. Čerpės puikiai saugo nuo aplinkos poveikio: drėgmės, tiesioginių saulės spindulių, vėjo. Po stogu nesikondensuoja ir nesikaupia drėgmės lašeliai, todėl neatsiranda nepageidaujamas pelėsis, palaikoma optimali drėgmė. Lietuvoje šiai stogo dangai dažniausiai naudojamas ąžuolas arba maumedis. Skirtingose šalyse gontams pasirenkamos nevienodos medienos rūšys.

Čerpių danga dengti stogai išties vertinami dėl savo kokybės, ilgaamžiškumo, tačiau yra ir vieni brangiausių, todėl kaip alternatyva kainos ir kokybės santykiu gali būti skiedriniai stogai. Šiai stogo dangai dažniausiai naudojama eglės ir drebulės mediena, jų eksploatacijos laikotarpis yra trumpesnis nei čerpių – apie 30-40 metų. Tačiau tai nereiškia, kad ši stogo danga prasčiau sulaiko šilumą ar praleidžia drėgmę. Jos dengimo metodai užtikrina apsaugą nuo lietaus patekimo į vidaus patalpas, drėgmės pertekliaus bei namo įkaitimo karštomis vasaros dienomis. Jų gamybai naudojamos netoksiškos ir bekvapės medžiagos.

Ekologiškos stogų dangos be abejo kainuoja šiek tiek daugiau, tačiau tikriausiai niekas nesiginčytų, jog natūrali danga yra kur kas geresnis pasirinkimas, žvelgiant tiek sveikatos, tiek mus supančios aplinkos požiūriu. Be to, ekologiškos dangos savo šilumine varža, garso izoliacija nė kiek nenusileidžia nenatūralių stogų rūšims.

Įrašas paskelbtas temoje Būstas, Kita. Išsisaugokite pastovią nuorodą.