Kodėl slenka plaukai ir kaip to išvengti

plauku slinkimasPlaukai yra svarbi mūsų įvaizdžio dalis, todėl dauguma iš mūsų jautriai reaguoja į tai, kad plaukai pradeda slinkti ir retėti. Alopecija – būtent taip moksliškai vadinasi plaukų slinkimas – tai problema, reikalaujanti detalaus nagrinėjimo. Egzistuoja kelios alopecijos rūšys, kurios viena nuo kitos skiriasi intensyvumu. Šios problemos priežastimi dažniausiai įvardijami hormonų disbalansas, stresai, emocinis sukrėtimas, bendri sveikatos sutrikimai. Šiuolaikinio gyvenimo ritmas reikalauja atidžiau prižiūrėti savo kūną, sveikai maitintis, sportuoti ir vengti emocinio pervargimo. Tačiau dažniausiai mes patiriame nuolatinį stresą, dėl kurio suprastėja mūsų bendra savijauta, neigiamas jo efektas atsiliepia ir mūsų plaukams – išsivysto alopecija. Savijautą neigiamai veikia griežtos dietos, ypač jei jos neturi terapeutinio tikslo. Netekus daug svorio gali prasidėti problemos su plaukais.

Plaukų slinkimas, būdingas vyrams – tai androgeninė alopecija. Ją sukelia genetiniai veiksniai. Išsivysčius šiam alopecijos tipui, plaukai nustoja augti, jų skaičius mažėja, pakinta struktūra. Prieš nuplikimą plaukai tampa ploni, minkšti ir išblukę. Alopecija areata arba židininis plikimas yra mažai ištirtas, tačiau pakankamai dažnai pasitaikantis alopecijos tipas. Žinoma, kad tai autoimuninis procesas, kurio metu atsiranda dalinis arba visiškas galvos, ar viso kūno plaukų iškritimas. Randinis nuplikimas gali būti išprovokuotas kitų odos ligų ar turėtų odos traumų. Kai kurios šukuosenos dėl nuolatinio tempimo gali sukelti randų atsiradimą ant plaukų folikulų. Įvairūs įpročiai – plaukų tampymas ir galvos odos trinimas taip pat gali sukelti traumatinę alopeciją. Plaukų slinkimą provokuoja ir dažnas plaukų plovimas ir džiovinimas. Išskiriamos ir kitos plikimo rūšys.

Per parą normalu netekti apie 100 plaukų. Plaukas išgyvena tris augimo stadijas. Kiekvieną iš jų nulemia žmogaus genetika. Aktyvi fazė yra ilgiausia, jos metu vyksta plauko augimas. Ši fazė gali trukti kelis metus. Vėliau prasideda ramybės fazė ir vėliau jo degradacija. Galutinėje fazėje plaukas yra miręs ir blogai laikosi, todėl lengvai iškrenta dėl mechaninio poveikio. Atsilaisvinusioje vietoje pradeda augti naujas plaukas. Naujas plaukas gali neatsirasti dėl sutrikimų, kilusių nuo infekcinių susirgimų, amžiaus, endokrininių ligų. Plaukų slinkimas tai natūralaus senėjimo proceso dalis. Tačiau vyrai plinka žymiai dažniau už moteris. apie 1\4 vyrų pradeda plikti po 30 metų ir 2\3 po 60 metų. Moterų tarpe taip pat pasitaiko nuplikimas, susijęs su genetika, amžiumi ar vyriškais hormonais, kurių kiekiai didėja prasidėjus menopauzei.

Nustatyti savo būklę galima savarankiškai. Paimkite iškritusį plauką ir jį apžiūrėkite, jei ant svogūnėlio nėra tamsių dėmelių, vadinasi viskas gerai. Neplaukite galvos tris dienas, šukuokitės minkštu šepečiu, nedarykite traumuojančių šukuosenų, tada paimkite sruogą ir patempkite, jei rankoje liks penki ar daugiau plaukų – laikas kreiptis į specialistą.

Įrašas paskelbtas temoje Kita. Išsisaugokite pastovią nuorodą.