Legendos apie Lietuvos vandenis

Lietuvoje yra ežerų, apie kuriuos pasakojama, esą jie reikalauja aukų – nori, kad kiekvienais metais jų vandenyje kas nors paskęstų. Jei per vasarą niekas nepaskęsta, toks ežeras ima garsiai kaukti ir žiemą neužšąla tol, kol negauna aukos. Taip pasakojama apie Didžiulio ežerą ir apie daugelį kitų: Galvę, Dusią, Sartus, Platelių ežerus. Norėdami užkirsti kelią nelaimei, žmonės patys stengiasi ką nors vandenyje nuskandinti – kokią vištą ar katę.

Tikėjimas, kad vandeniui reikia aukos, yra labai senos kilmės ir liudija kadaise praktikuotą ritualą. Sakoma, kad nuo senovės kiekviena būtybė pasiima savo užmokestį, aukų pasiima net vandenys.

Vandenims – ežerams, pelkėms, versmėms ir upėms – kadaise iš tiesų buvo aukojama. Dar Motiejus Strijkovskis rašė, jog tekantiems vandenims žmonės aukoja baltus paršelius tam, kad vanduo būtų švaresnis. Vilniaus jėzuitai, kovoję su tokiais papročiais, 1600 metų ataskaitose kalba apie tai, kad gimus vaikui žmonės prie ežero aukoja ožiuką – jo galvą ir kojas meta į vandenį. Be to, jėzuitai rašo ir apie žmogų, kuris kadaise nukentėjo, keldamasis per upę. Esą jis kasmet aukoja ant upės kranto vištą, taip norėdamas pelnyti upės palankumą.

Dar XX amžiaus pirmojoje pusėje buvo tikima, kad vanduo turi gauti savo duoklę: esą einant maudytis arba važiuojant per tiltą, į vandenį būtina ką nors įmesti – duonos, sūrio ar pinigų. Nieko neturint, bent kokš trupinį ar šapelį iš kišenės.

Aukų reikalaujantys ežerai yra ypatingi. Žmonės mano, kad jie gali būti “užkeikti”. Tokie ežerai laikomi nepaprastai ūmiomis būtybėmis. Negavę aukos, jie pradeda kaukti, staugti ir ūžti. O jei ima vaitoti, vadinasi, netrukus čia kažkas paskęs. Kitą vertus, tūžminga ir garsi vandens kalba pranašauja ir visuotines nelaimes.

Kartais manoma, kad tai ne patys ežerai reikalauja aukų, o juose esančios būtybės arba skenduoliai. Šis įsitikinimas kai kuriose Lietuvos gyvenvietėse gyvas dar iki šiol.

Patiems drąsiausiems keliautojams, norintiems aplankyti padavimais apipintus “aukų prašančius” vandenis, tokius kaip Didžiulio ežeras, Sartų, Platelių ežerai, itin tinka kemperių nuoma Šiauliuose ar kituose Lietuvos miestuose. Tai puikus būdas pasiekti tikslą, o patyrus pernelyg daug mistinių potyrių – skubiai keliauti į atokesnes vietas.

Įrašas paskelbtas temoje Kelionės/Turizmas. Išsisaugokite pastovią nuorodą.